Rynkowa wartość systemu monitoringu czy dostarczenia innej usługi technicznej z obszaru cctv, zależy od wielu czynników. Znaczenie ma m.in. wielkość i poziom skomplikowania zamówienia, dostępność i cena potrzebnych do danego systemu komponentów, dyspozycyjność specjalistów jak również czas potrzebny do wdrożenia rozwiązania. Jednak czy koszty kończą się na zakupie? Szukając oszczędności niestety, nadal często próbujemy je znaleźć tam, gdzie nie warto - zmniejszając budżet inwestycji. Dlaczego to niekorzystne? Nie od dziś przecież wiadomo, że to co zachęca niższą ceną, nierzadko okazuje się droższe w utrzymaniu niż produkt w cenie regularnej, a początkowa oszczędność staje się jedynie finansową pułapką. Pozornie tańsze rozwiązanie, może na wielu płaszczyznach stać się generatorem dodatkowych kosztów- ciągłe naprawy, wymagane dla poprawności działania modyfikacje, konieczne modernizacje jakościowe, wymiana kluczowych komponentów- w przypadku tak złożonych instalacji jakimi są wieloskładnikowe, ściśle od siebie zależnie, elektryczne i powiązane systemy, nie ma miejsca na niedociągnięcia i wszystkie elementy łańcucha muszą wykazywać najwyższą sprawność.
Jeśli jednak chcesz lub musisz oszczędzić na systemie monitoringu- zrób to z głową! Poznaj 3 sposoby na obniżenie kosztów monitoringu wizyjnego i instalacji cctv.
1. Dobry i mądry plan - profesjonalny projekt systemu
Decydując się na dany produkt, mamy wobec niego określone oczekiwania i liczymy, że rozwiąże konkretne problemy. Jeśli jednak wybrany produkt nie ma możliwości realizowania oczekiwanego przez nas celu, wybraliśmy albo nieodpowiedni produkt, albo niewłaściwie zaprojektowany czyli posiadający nieodpowiednie funkcjonalności lub warunki do realizacji założonego celu.
Dobrze zaprojektowany system bezpieczeństwa musi mieć realną – operacyjną i techniczną- możliwość spełniania swojego zadania. Jeśli celem planowanej inwestycji w system kamer, jest monitorowanie osiedlowego parkingu, a w projekcie kamery ( choćby i najwyższej jakości ) będą zwrócone w przeciwnym kierunku, to nigdy nie będą miały szansy spełnić oczekiwania, jakim jest obserwacja parkingu. Dodatkowo, wśród sporej części potencjalnych klientów branży, często słyszy się przekonanie, że obniżenie ceny systemu przez wykonawcę, musi wynikać z obniżenia jakości komponentów, czyli wybrania tańszych zamienników- niekoniecznie.
Projektowanie systemów bezpieczeństwa to przede wszystkim doświadczenie, wiedza techniczna, umiejętność logicznej analizy i skupienia na szczegółach. Wbrew wspomnianemu wcześniej przekonaniu, obniżenie jakości komponentów, nie jest jedynym sposobem na zmniejszenie kosztu instalacji systemu. Zwykle po prostu wystarczy rzetelnie pochylić się nad aktualnymi potrzebami obiektu, ponieważ z czasem, w naturalny sposób ulegają one zmianom i dezaktualizacji. Może się zatem okazać, że do realizowania przez system nowego zadania, nie będzie już wymagana zmiana komponentów, a wystarczy zmodyfikowanie ich układu i lepsze rozplanowanie urządzeń na obiekcie. Projekt dowolnego systemu bezpieczeństwa (np.: systemu kamer cctv, systemu kd, systemu alarmowego) to przede wszystkim plan zagospodarowania przestrzeni względem możliwości i potrzeb z zakresu bezpieczeństwa obiektu. Oszczędność może zatem kryć się nie tylko w cenie komponentów, ale przede wszystkim, w ich dobrze zaplanowanej ilości, optymalnym rozmieszczeniu i świadomej konfiguracji. Dobrze zaprojektowany system bezpieczeństwa spełnia swoje zadanie i umożliwia adaptację lub modernizację istniejącej instalacji do przyszłych i zmiennych potrzeb obiektu.
2. Rzetelne i solidne wykonanie – profesjonalny montaż i instalacja
Kolejną pułapką finansową mogącą pojawić się w procesie planowania inwestycji w monitoring, może być przyłożenie zbyt małej wagi do wyboru odpowiedniego wykonawcy. Niestety, szukających oszczędności nadal zbyt często nie zniechęca powszechnie znany stereotyp „majstra” i ciągle obecna w usługach gwarancja „do drzwi”, a przecież nawet profesjonalnie zaprojektowany system, składający się z wysokiej jakości komponentów o świetnych parametrach, może zostać zainstalowany źle. Czy będzie spełniał swoją rolę? Czy uszkodzony nieprawidłowym montażem, rozregulowany błędną konfiguracją zapewni odpowiedni poziom bezpieczeństw na obiekcie?
Nie od dziś wiadomo, że szeroko pojęte „poprawianie” może kosztować krocie. I o ile fakt, że żyjemy w czasach, w których często bardziej opłaca się kupić nowy produkt, niż naprawiać stary, o tyle system monitoringu jest tak angażującą zasoby inwestycją, że taniej niż wymienić go w całości, jest po prostu od początku wykonać go poprawnie. Profesjonalny montaż pozwoli uniknąć odczuwalnych finansowo poprawek, modernizacji i usprawnień, a w najgorszym wypadku całkiem nietrafionej inwestycji generującej jedynie koszty utrzymania. Podsumowując- oszczędność w postaci ograniczenia budżetu na części lub przypadkowego instalatora, może okazać się złudna - dlatego pierwszymi krokami do zaoszczędzenia pieniędzy przy instalacji monitoringu, jest zlecenie go takiemu projektantowi i wykonawcy cctv, który w pełni zrozumie problemy danego obiektu oraz będzie umiał kompleksowo stworzyć i dostarczyć rozwiązanie dokładnie odpowiadające jego potrzebom.
3. Dbałość o zakupiony system - regularna konserwacja
Trzecim krokiem do odczuwalnej dla portfela oszczędności, jest bieżące łagodzenie i zapobieganie skutkom eksploatacji - utrzymanie systemu w stałej sprawności. Paradoksalnie, wydanie co miesiąc lub kwartał przysłowiowych paru złotych na konserwację, jest tańszym sposobem na podtrzymanie jakości pracy urządzeń systemu, niż jego naprawa, gdy - w wyniku codziennego zużycia, zaniedbania i mikrousterek - całkiem odmówi posłuszeństwa. Wydawałoby się, że konserwacja to kolejny koszt… Nic mylniejszego, ponieważ długotrwały brak opieki nad stanem technicznym urządzeń, może nieść dużo gorsze konsekwencje operacyjne dla działania systemu. Brak przeglądów, aktualizacji oprogramowania, czyszczenia i konfiguracji, hamuje bieżące reagowanie na zmiany stanu komponentów i usprawnianie ich działania, w czasie który umożliwiłby kontynuowanie nieprzerwanej pracy. Stała i regularna konserwacja urządzeń składowych, pozwala zawczasu uniknąć lub złagodzić skutki naturalnego zużycia i warunków zewnętrznych, a zadbany system skuteczniej i dłużej spełnia powierzone mu zadanie.
Podsumowując, gdy pewnego dnia pozornie niższy koszt produktu, mści się w jakości użytkowania, okazuje się, że zwiększenie początkowego budżetu byłoby ostatecznie tańszym rozwiązaniem- nie dość że umożliwiłoby zakup lepszego jakościowo rozwiązania, to jeszcze oszczędziłoby przykrych doświadczeń i dodatkowych kosztów. W związku z powyższym, przy planowaniu inwestycji w system monitoringu- jak również każdy inny system bezpieczeństwa- na oszczędność należy zatem patrzeć długoterminowo, a wszystkie elementy wpływające na jakość jego dostarczenia- od projektu, przez montaż i instalację, po konserwację- wybierać w sposób przemyślany i z profesjonalnych źródeł.