Locked house , This is a computer generated and 3d rendered image.

System zabezpieczeń domu

30 marca 2016

Kompleksowy system zabezpieczeń domu przed włamaniami, jest to sieć kamer wizyjnych lub czujek i sygnalizatorów antywłamaniowych zarówno współdziałających ze sobą, jak i działających osobno. Wybór systemu zabezpieczenia domu jest ściśle uzależniony od indywidualnych potrzeb danego domostwa. Systemy mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa, ochrony majątku i mienia oraz zapobiegają wtargnięciu osób niepożądanych na teren posesji.

Dom jest szczególnym miejscem dla każdego z Nas. W nim znajduje się Nasza rodzina oraz wszystko na czym Nam szczególnie zależy. Dlatego właśnie coraz częściej uświadamiamy sobie, jak ważne jest bezpieczeństwo oraz ochrona domostwa. System zabezpieczenia przed włamaniami to w miarę tani i skuteczny sposób ochrony domu. W tym artykule postaram się przedstawić podstawowe systemy chroniące Nasze domy.

Monitoring wizyjny

W skrócie jest to kilka kamer tworzących sieć monitoringu. Obecnie najbardziej poleca się nowoczesny system monitoringu IP. Wykorzystuje on cyfrowe przekazywanie danych, przez co uzyskujemy możliwość rozbudowania systemu monitoringu w dowolnym momencie. Monitoring IP zapewnia doskonałą jakość poglądu z kamer, a wykorzystanie bezprzewodowych połączeń LAN sprawia, że siecią można zarządzać z dowolnego urządzenia cyfrowego posiadającego dostęp do Internetu (smartfon, komputer, tablet itp.). Monitoring wizyjny umieszcza się przede wszystkim na zewnątrz domu. Dobrym rozwiązaniem jest instalacja czterech kamer zewnętrznych skierowanych w cztery strony świata.

System antywłamaniowy

System wyposażony w czujniki i sygnalizatory zasilane za pomocą centrali. Centrala uchodzi za najważniejsze urządzenie instalacji antywłamaniowej. Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie systemu i nadzoruje jego pracę. Zawiadamia Nas o wykryciu nieprawidłowości lub uruchamia alarm.

Jeśli chodzi o czujniki i sygnalizatory to wyróżniamy następujące:

Czujniki:

  1. Kontaktronowe– instalowane przy drzwiach, oknach czy bramach,
  2. Podczerwieni (PIR)-czuła na poruszające się i emitujące ciepło obiekty,
  3. Zbicia szkła– reagująca na dźwięk, informuje o zbiciu szyby i wywołuje alarm,
  4. Czujniki dualne– łączą w sobie dwa rozdaję czujek np. czujka łącząca detekcję kontaktronową i podczerwieni.

Sygnalizatory:

  1. optyczne ( sygnalizacja świetlna),
  2. akustyczne (sygnalizacja dźwiękowa),
  3. optyczno-akustyczne (łączące w sobie sygnalizację dźwiękową z optyczną),

Obecnie zaleca się instalację bezprzewodową komunikującą się drogą radiową. Oferuje ona ciekawe opcje tj. moduł informujący Nas o zagrożeniu za pomocą smsa, linii telefonicznej czy e-maila. Innym ciekawym przykładem opcji dodatkowej jest moduł GSM zapewniający możliwość zdalnego sterowania systemem alarmowym z dowolnego miejsca za pomocą Internetu.

Na koniec warto wspomnieć, że w systemie zabezpieczenia domu przed włamaniami nie chodzi o to, aby montować nie wiadomo ile czujek, sygnalizatorów czy kamer wizyjnych. Wybór instalacji zabezpieczającej Wasz dom, jest ściśle uzależniony od indywidualnych potrzeb. W niektórych przypadkach do skutecznego zabezpieczenia wystarczy jeden z systemów, a w jeszcze innych potrzebne są oba. Każdy dom jest inny, różni się wielkością, rozstawieniem itp. Dlatego przy wyborze systemu zabezpieczenia domu przed włamaniami niezbędna jest pomoc wykwalifikowanych fachowców.