System antywłamaniowy jest systemem wyposażonym w czujniki i sygnalizatory, które są zasilane za pomocą centrali. System alarmowy reaguje dźwiękiem i sygnałem świetlnym. Instalacja antywłamaniowa zapewnia ochronę Twojego obiektu przed włamaniami lub wtargnięciem osób niepożądanych.

Każdy kto posiada coś cennego, a do takich rzeczy niewątpliwie można zaliczyć dom, mieszkanie, garaż czy własną firmę, stają przez obliczem problemu jakim jest odpowiednie zabezpieczenie mienia. Wiele osób bagatelizuje problem i odkłada go na później. Niejednokrotnie przekonując się na własnej skórze jak duży popełnili błąd. Dlatego właśnie, aby uniknąć nieprzyjemności, wiele osób decyduje się na instalacje systemu antywłamaniowego.

Co to jest system antywłamaniowy?

Standardowa instalacja antywłamaniowa składa się z centrali, do której podłączone są czujniki i sygnalizatory. Centrala jest sercem instalacji alarmowej. Odpowiada za sprawne funkcjonowanie systemu i nadzoruje jego pracę. W razie wykrycia nieprawidłowego działania jakiegokolwiek urządzenia lub braku działania, natychmiast powiadamia nas o tym lub uruchamia alarm. Jeśli chodzi o czujniki, to rozróżniamy różne typy czujek:

 • Kontaktronowe (magnetyczne)-składające się dwóch elementów: magnesu i kontaktronu. Informują centralę o otwarciu się drzwi, okna czy bramy;
 • Podczerwieni (PIR)-informują centralę alarmową o pojawieniu się w obszarze, który jest przez nie nadzorowany, poruszających się i emitujących ciepło obiektów;
 • Zbicia szkła-reagują na dźwięk, informują o zbiciu szyby i wywołują alarm;
 • Czujniki dualne– łączą w sobie dwa rozdaję detekcji np. czujka łącząca detekcje magnetyczną i podczerwieni.
 • Sygnalizatory instalowane są wewnątrz lub na zewnątrz obiektu. Wyróżnia się trzy typy sygnalizatorów:
  • optyczne ( sygnalizacja świetlna);
  • akustyczne (sygnalizacja dźwiękowa);
  • optyczno-akustyczne (łączące w sobie sygnalizację dźwiękową z optyczną).

Jaki system antywłamaniowy wybrać?

Obecnie poleca się systemy bezprzewodowe komunikujące się drogą radiową. Owszem jest jeszcze wybór tradycyjnej instalacji, jednak jest to rozwiązanie przestarzałe, bo wymaga to przeciągania sporej ilości kabli, co wiąże się z kłopotliwymi remontami. Natomiast systemy bezprzewodowe oferują coraz to ciekawsze opcje. Jednym z przykładów może być moduł umożliwiający przesyłanie komunikatów o zagrożeniach za pomocą SMS-ów, linii telefonicznych czy e-maili. Innym ciekawym przykładem opcji dodatkowej jest moduł GSM zapewniający możliwość zdalnego sterowania systemem alarmowym z dowolnego miejsca za pomocą Internetu.

Instalacja bezprzewodowa jest łatwa w obsłudze. Alarm włączany/wyłączany jest poprzez wpisanie na klawiaturze specjalnego kodu. Posiada również możliwość szybkiej i bezproblemowej rozbudowy istniejącej już instalacji antywłamaniowej.

Gdzie jest potrzebny system alarmowy?

System antywłamaniowy znajduje swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie jest coś cennego do zabezpieczenia. Domy, mieszkania, firmy, domki letniskowe itp. powinny być strzeżone w odpowiedni sposób. Instalacja alarmowa nie tylko chroni bezpośrednio przed kradzieżą, ale ma również charakter prewencyjny. Trudniej włamać się do obiektu, który jest zabezpieczony alarmami. Złodzieje wiedząc o tym, często rezygnują z próby kradzieży takiego budynku.

System antywłamaniowy to prosty i skuteczny sposób na zapewnienie sobie spokoju i komfortu, że Twój majątek jest bezpieczny.

Polecane marki

Avtech
BCS
Beewell
easyCam
getfort
hikvision
kenik
miton
notis
procomm
satel
voltage

Ukryte menu