Monitoring analogowy to tradycyjny system telewizji przemysłowej. System monitoringu analogowego jest rozwiązaniem względnie trwałym i tanim, ale odbijającym się niestety na jakości obrazu. Przeznaczony jest dla osób, którym niekoniecznie zależy na doskonałej jakości obrazu, a jedynie na zwykłym podglądzie z kamer.

Monitoring analogowy mimo wciąż sporej popularności, powoli traci na znaczeniu. Wraz z rozwojem techniki powstają coraz to nowsze systemy monitoringu zapewniające lepszą jakość obrazu oraz łatwiejszą obsługę,czy rozbudowę instalacji. Jedną z niewielu przewag jakie posiada system analogowy jest względnie niska cena.

Sposób działania monitoringu analogowego

Telewizja przemysłowa oparta na systemie analogowym oferuje rozdzielczość zgodną z systemami PAL/NTSC – czyli maksymalnie około 768×576 pikseli. W praktyce oznacza to, że uzyskujemy średniej jakości pogląd z kamer, niejednokrotnie uniemożliwiający identyfikację osób nagranych na monitoringu. Obraz z kamer transmitowany jest poprzez kabel koncentryczny do rejestratora. Niestety jednym kablem można transmitować obraz tylko z jednej kamery. Każda kamera wymaga przeciągania oddzielnego przewodu elektrycznego.

Miejsca instalacji systemu telewizji analogowej

System analogowy dobrze sprawdza się w miejscach o niewielkim metrażu jak mieszkania, kioski, garaże czy sklepiki. Kamery analogowe w bliskich odległościach w miarę wyraźnie rejestrują obraz, im większa odległość, tym jakość obrazu jest coraz gorsza. Nawet mimo znajomości tego faktu, monitoring analogowy często używany jest w różnych halach, magazynach czy szkołach. Nie każdy dysponuje potrzebnymi funduszami do zainstalowania droższych systemów jakimi bez wątpienia są monitoring IP czy monitoring HD-TVI.

Sposób instalacji systemu monitoringu analogowego.

Z racji tego, że każda kamera musi być podłączona oddzielnym przewodem do rejestratora, instalacja monitoringu analogowego wiąże się z przeciąganiem sporej ilości kabli. Niejednokrotnie wiąże się to z kosztownym remontem obiektu. Dlatego warto zastanowić się w trakcie remontu, czy w trakcie stawiania budynku nad sposobem zabezpieczenia.

Do realizacji choćby najprostszego systemu telewizji przemysłowej CCTV niezbędne są nam:

  • kamery przemysłowe z obiektywami
  • uchwyty montażowe do kamer
  • rejestrator z dyskiem twardym
  • zasilacz CCTV
  • przewody CCTV
  • wtyczki i gniazda do przewodów
  • monitor CCTV.

Podsumowując monitoring analogowy to w obecnych czasach już przestarzały system, który z biegiem czasu odejdzie w zapomnienie. Przeznaczony dla osób, którym bardziej niż na jakości obrazu zależy na niższej cenie.

Polecane marki

Avtech
BCS
Beewell
easyCam
getfort
hikvision
kenik
miton
notis
procomm
satel
voltage

Ukryte menu