Monitoring w kościołach, system kamer rozmieszczonych na terenie całego kościoła, ma za zadanie ochronę mienia kościoła, jego dóbr i całego obiektu. Monitoring zapobiega aktom wandalizmu oraz odstrasza potencjalnych złodziei.

Wydawać by się mogło, że miejsca takie jak kościoły, kaplice czy inne obiekty sakralne z racji swojej estymy są wolne od różnego rodzaju niebezpieczeństw tj. kradzieże, wandalizm czy akty przemocy. Wartości religijne przekazywane z pokolenia na pokolenie powinni ustrzec te miejsca przed takimi sytuacjami. Niestety tak nie jest, dlatego monitoring w kościołach cieszy się dużą popularnością.

Korzyści posiadania monitoringu w kościele

Wybór monitoringu jest jak najbardziej racjonalną decyzją, za którą przemawiają następujące korzyści.
Pierwszym i najważniejszym jest ochrona mienia kościoła i rzeczy wartościowych znajdujących się w obiekcie sakralnym, jak i w jego obrębie. Kościoły na co dzień dostępne są dla wszystkich wiernych i stają się niezwykle łatwym celem dla złodziei. Ciężko jest upilnować cały obiekt, zwłaszcza kiedy kościół posiada kilka naw. Najczęstszym celem kradzieży są elementy pozłacane, naczynia liturgiczne,ozdobne eksponaty oraz skarbony, do których wierni wrzucają datki.

Kolejnym argumentem przemawiającym za instalacją monitoringu jest ochrona przed aktami wandalizmu. Niezwykle częsty problem wynikający po części z głupoty młodych ludzi, jak i z niechęci do kościoła. Posiadanie monitoringu pomaga w wykrywaniu sprawców, a niejednokrotnie stanowi dowód dla policji. Sam fakt posiadania kamer działa prewencyjnie na świadomość człowieka.

Trudno w to uwierzyć, ale jednym z powodów dla którego warto zainstalować system monitoringu w kościele jest ochrona księży, zakonnic, czy ludzi modlących się przed aktami przemocy. Temat ten jest rzadko poruszany, jednak takie zjawiska występują i to niestety coraz częściej. Wiadomo sam monitoring nie obroni nikogo przed atakiem, ale na pewno odstraszy potencjalnych agresorów, jak i pomoże w ich identyfikacji.

Zasady działania monitoringu.

Wybór monitoringu oraz rozmieszczenie kamer uzależnione jest od indywidualnych potrzeb danego obiektu. Szczególnie polecany jest system monitoringu IP. Polega na podłączeniu kilku lub kilkunastu kamer w jedną sieć LAN lub WAN. Sterowanie odbywa się za pomocą urządzenia elektrycznego z dostępem do Internetu (laptop, smartfon, komputer itp.). Monitoring IP charakteryzuje doskonała jakość obrazu nagrywana w wysokiej rozdzielczości. Dane z kamer zapisywane są na dyskach twardych, a okres przechowywania uzależniony jest od wielkości dysku.

Dlaczego akurat monitoring IP?

Przede wszystkim unikamy niepotrzebnego przeciągania kabli, co w już urządzonych pomieszczeniach jest dosyć kłopotliwe. Wcześniej wspomniana jakość obrazu ułatwia identyfikację osób. Monitoring cyfrowy możemy oprzeć o już istniejącą instalację elektryczną. System monitoringu IP zapewnia prawie nieograniczoną możliwość rozbudowy sieci i uzyskanie dodatkowych funkcji. Pozwala to Państwu między innymi na dostęp do poglądu z kamer z miejsca gdzie się akurat znajdujecie. Potrzebne jest tylko urządzenie elektryczne i dostęp do Internetu.

Gdzie umieścić kamery?

Kluczowym elementem prawidłowego systemu monitoringu jest rozmieszczenie kamer. Nawet najlepszy sprzęt nie pomoże, jeśli umieszczony jest w złych miejscach. Najbardziej logicznymi miejscami ulokowania kamer są wyjścia i wejścia kościoła, jednak nie można też zapominać o takich miejscach jak ołtarz, nawy i miejsca przechowywania cennych przedmiotów. Warto też zastanowić się nad wejściem/wyjściem do zakrystii oraz obszarze na zewnątrz kościoła. W przypadku zabytkowych kościołów na instalację systemu monitoringu potrzebna jest zgoda konserwatora zabytków.

Podsumowanie

Monitoring w kościołach nie dziwi już nikogo. Obiekty sakralne posiadające cenne przedmioty są jeszcze bardziej narażone na kradzieże, akty wandalizmu niż domy, szkoły czy muzea. Nie zawsze sam monitoring okazuje się skuteczny. Kościoły, które decydują się na system kamer, bardzo często też zaopatrują się w systemy alarmowe (antywłamaniowe) oraz systemy przeciwpożarowe. Wszystkie te zabezpieczenia mają na celu ochronę wspólnego dobra jakimi bez wątpienia są obiekty sakralne.

Polecane marki

Avtech
BCS
Beewell
easyCam
getfort
hikvision
kenik
miton
notis
procomm
satel
voltage

Ukryte menu